Galeria: Świętojańska Noc Kolorów - cz. 1

Galeria: Świętojańska Noc Kolorów - cz. 1

Choć upał dawał się we znaki, nie zraziło to biegaczy i miłośników nordic walking, którzy w liczbie 183 osób stawili się na starcie „Świętojańskiej Nocy Kolorów” w Śmiglu.

Nocny Bieg oraz Marsz Nordic Walking odbył się po raz piąty. Po raz pierwszy jednak pod hasłem „Świętojańska Noc Kolorów” i po raz pierwszy z patronem - śp. Tomaszem Frąckowiakiem - współorganizatorem poprzednich edycji biegu, który zmarł w styczniu 2021 roku. Hołd zmarłemu oddali m.in. koledzy i koleżanki z pracy, którzy wystartowali w zawodach w koszulkach z jego zdjęciem.

Dystans 5 i 10 kilometrów zawodnicy pokonywali ulicami Śmigla - zarówno po asfalcie, jak i przełajowej nawierzchni. Na trasie biegacze mogli napotkać kilka niespodzianek. Trasę wskazywały im bowiem m.in. ubrane w ludowe stroje przedstawicielki zespołu tanecznego „Żeńcy Wielkopolscy”, czy maskotka śmigielskiego wiatraka!

Najważniejszym punktem programu - poza metą oczywiście - była jednak strefa kolorów. Kto zdecydował się przez nią przebiec, pokonywał nieco krótszy dystans, ale w zamian za to został obsypany kolorowymi proszkami holi. Na tę opcję zdecydowała się większość uczestników.

Cieszymy się, że nowa forma biegu spodobała się. Świadczy o tym nie tylko rekordowa ilość zapisanych osób, ale także zadowolenie na twarzach uczestników imprezy. - komentuje dyrektor biegu Marcin Jurga - zastępca burmistrza Śmigla i zapowiada, że w najbliższym czasie rozpocznie się planowanie przyszłorocznej, 6 edycji biegu. Wiemy już, że na pewno nie zabraknie w niej kolorów.

W sobotnim biegu główne nagrody odbierali mieszkańcy Ziemi Leszczyńskiej. Zwycięzcami na flagowym dystansie 10 kilometrów zostali bowiem leszczynianie: Dawid Miaskowski oraz Martyna Zielińska. Na dystansie 5 kilometrów zwyciężył także mieszkaniec Leszna -  Rafał Tomowiak. Wśród kobiet triumfowała Olga Cichoszewska z Sokołowic.

W Nordic Walking bezkonkurencyjny okazał się Hieronim Winiarski z Jankowa Zaleśnego, który dotarł na mecie z dużą przewagą nad rywalami. Wśród kobiet najlepsza okazała się śmigielanka Iwona Maślanka.

Organizatorzy przygotowali dwie nagrody specjalne. Ze względu na to, że była to jubileuszowa - 5 edycja biegu, kosz słodyczy zdobyła osoba, która pokonała trasę najbliżej czasu 55:55. Udało się to pani Ewelinie Ocysek z Kościana, która dotarła na metę z czasem 55:57. Od minionej edycji, puchar memoriałowy im. Tomasza Frąckowiaka otrzymywać będzie osoba, która jako trzecia dotrze na metę, niezależnie od tego w jakiej startuje konkurencji. Liczba 3 to bowiem dzień urodzin patrona biegu - Tomasza Frąckowiaka. Pierwszy puchar memoriałowy zdobył Michał Krasicki z Rawicza.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski Śmigla, Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu oraz Klub Sportowy Speed Feet ‘16. Wsparcie organizacyjne zapewnili: funkcjonariusze policji, strażacy z OSP Stare Bojanowo, OSP Bronikowo oraz OSP Nietążkowo, Śmigielskie Towarzystwo Cyklistów, Centrum Kultury w Śmiglu oraz Zakład Komunalny w Śmiglu.

MM

Galeria: Świętojańska Noc Kolorów - cz. 1 (25.06.2022 r.)
Autor zdjęć: Michał Majer